Stiri despre telefoane
Atentie la tomtop.com si camfere.com, incercati sa evitati magazinele
Atentie la tomtop.com si camfere.com, incercati sa evitati magazinele, am patit-o personal cu ei si nu mi-e rusine sa recunosc asta si sa va sfatuiesc sa-i ocoliti, sunt alternative mult mai bune, gearbest.com este una dintre ele si posibil cel mai de incredere magazin din China (nu includ aici si aliexpress deoarece este o platforma gen olx)
Desi am promovat mult timp in 2016 tomtop.com si camfere.com, acum fac exact invers, adica va sfatuiesc sa va feriti, probabil cititorii fideli stiu ca am avut un concurs cu cei de la camfere.com prin vara lui 2016, premiul era o camera video sport de actiune.
Toate bune si frumoase, desi nu prea imi placea metoda, am acceptat ca premiul sa fie trimis catre castigator direct de catre magazin si direct din China, fara sa treaca pe la mine mai intai.
Desigur ca ei nu au mai trimis camera catre castigatorul de aici, acesta m-a contactat pe mine iar eu am intrebat persoana de contact ce se intampla. Prima oara ei mi-au spus ca nu a fost in stoc si ca urmeaza sa o expedieze cat mai curand, la 2 saptamani i-am contactat din nou si …liniste. Desi vorbisem de nenumarate ori cu persoana respectiva din China despre produs, despre concurs si despre numeroasele articole cu ajutorul carora i-am promovat in Romania, cand am intrebat din nou despre premiu a fost o tacere totala.
Nu a mai raspuns nici la mail, nici pe messenger, am trimis mail si catre camfere si catre tomtop.com, tot o tacere totala. Bag si tomtop aici deoarece magazinul camfere ce se ocupa cu camere video si accesorii este al lor.
Nu puteam lasa castigatorul asa, adica fara sa-i dau premiul castigat si impreuna cu el am stabilit ca cel mai bine sa-i trimit contravaloarea premiului printr-un card cadou de 200 lei de la eMag, bani pe care i-am suporat eu, insa castigatorul a fost multumit si pana la urma totul s-a terminat cu bine chiar daca dupa luni bune.
Morala: atentie de unde cumparati si cui trimiteti banii, feriti-va de tomtop si camfere!

- Stiri despre telefoane2 luni ago
Tot ce trebuie să știi despre Samsung Galaxy S25 Ultra – pareri pro si contra
- Stiri despre telefoane2 luni ago
Stiai care este deosebirea intre 4G si 4G+?
- Tutoriale telefon7 zile ago
Cum să faci poze artistice de tip personaj cu ajutorul ChatGPT – rapid, creativ și gratuit
Marius
februarie 14, 2017 at 22:15
Gearbest is the best. 99% din produsele de afara le cumpar de la ei. Mereu seriosi.
Johny Seagull
februarie 14, 2017 at 20:19
Cine spune asta? Nu mai dezinformați ! De pe tomtop am comandat un telefon acum un an cred achitat cu PayPal și la scurt timp după comandă m-am răzgândit și am anulat-o cerandu-le să-mi restituie banii. Vreau să spun că am primit tot sprijinul din partea serviciului tehnic al lor și banii au fost restituiți integral. Același lucru a făcut și un prieten pe același site .
Androidro.ro
februarie 15, 2017 at 04:30
Cum sa fie dezinformare cand am avut problema personal?
Chițac Lucian Iulian
februarie 15, 2017 at 04:39
Poate au ceva cu tine, te-ai gandit la asta?
Johny Seagull
februarie 15, 2017 at 05:58
La fel pot să spun și eu despre gearbest care nu mi-a trimis un colet anul trecut! Nu sunt țepari dar se mai întâmplă să fie rătăcite pe drum cotele!
Adi Andrei
februarie 15, 2017 at 09:12
Poate cititi si articolul, nu doar titlul
Irinel Popescu
februarie 15, 2017 at 14:22
Ma distreaza comenturile unora.Ia verifica pe net cate plangeri sunt vizavi de gearbest si revin-o ulterior pe aici…
Doros George
februarie 14, 2017 at 20:33
Și eu sunt pățit cu tomtop.com…. Din 3 comenzi am primit una singura…
Claudiu
februarie 14, 2017 at 22:41
Am pățit la fel si eu cu niște câști 7.1,am plătit si 10 $ transport,comanda este din 24 Decembrie 2016,chiar nu se poate face nimic cu acești nenorociți
Cristi
februarie 14, 2017 at 23:16
Mama, ce jeguri! Faza urata de tot. Bine de retinut. :/
Doru
februarie 15, 2017 at 00:03
Eu nu am avut probleme cu Tomtop, am luat si telefon si alte gadgeturi de la ei si a fost ok.
Aurel Ghinea
februarie 14, 2017 at 22:40
Imi pare rau. Nu e corect sa platesti tu din buzunar.
Androidro.ro
februarie 15, 2017 at 04:31
Trebuia sa primeasca ceva castigatorul pana la urma…
Sergiu Carare
februarie 15, 2017 at 05:20
Nu stiam ca Aliexpres este un magazin ca OLX , sunt foarte multe persoane care au luat lucruri noi nu vechi.
Androidro.ro
februarie 15, 2017 at 06:00
Aliexpress nu vinde nimic…sunt acolo vanzatori care isi expun produsele insa sunt produse noi. Este o platforma ca si ebay sau dhgate.
Sergiu Carare
februarie 15, 2017 at 12:52
Ok, si care problema cu Aliexpress? Ce defect ascuns are? Cunosc persoane care au comandat diferite lucruri de pe Aliexpress si nu au avut vreo problema, doar ca livrarea dureaza 5 saptamani, 14-21 de zile cat dureaza la Gearbest, am comandat ceva de pe Gearbest si astelt sa vina sa vad daca e bun.
Irinel Popescu
februarie 15, 2017 at 13:46
De 3 ani comand de le aliexpre si nu am primit nimic in neregula.
Marius
februarie 15, 2017 at 08:24
Mulțumim Cosmin, personal achizițiile mele in domeniul electronicii din ultimul an și jumătate le-am făcut exclusiv la sugestia ta. Prefer insa Aliexpress, am magazinele mele de la care am cumpărat si sunt întotdeauna mai ieftine o târa ca Gearbest. Pe Aliexpress imi mai place faptul ca daca exista o disputa mai exista o autoritate care poate transa problema in afara de mine si vanzator… si dispute daca au fost, intotdeuna au ajuns la escaladare si întotdeauna am avut castig de cauza. Pe Gearbest daca nu iti convine ceva, asta e, sa fii sănătos. Poate si Gearbest sunt seriosi dar deocamdata am preferat sa nu risc mai ales ca preturile sunt cu 5-10% mai mari. De la magazine exotice gen tomtop.com, camfere.com sau cele din Romania in afara de e-mag nu cumpar si practic nici nu ma interesează existenta lor.
George
februarie 15, 2017 at 10:13
Gearbest sunt de departe cei mai serioși. Am luat un telefon de la ei care a fost pierdut de curier si mi-au dat refund la bani făra probleme. Am primit produse incomplete si la fel mi-au dat refund la o parte din contravaloare produsului. Deci putem spune că sunt serioși 100%, cel puțin până acum. Ar mai fi si cei de la bangood.
gogoloius
februarie 15, 2017 at 11:31
Eu am avut probleme cu livrare și la everbuying și la gearbest . Everbuying mi-au spus că nu am asigurare pe transport și vina e a mea (valoarea de 10 dolari) și imi ofereau 5 dolari in portofel. Fiind plată paypal, am deschis tichet și mi-au dat full refund. Mi s-a parut gretos modul lor de a mă trata ca si client care a cheltuit vreo 450 de dolari pe site-ul lor .Comanda era de 10 dolari, deci nu era o avere In fine,
Gearbest insă, mi-a oferit full refund și puncte bonus, fără prea multe explicații. Doar că, dacă vroiam in paypal primeam banii in 30 de zile. Iar in portofelul de pe site , intrau banii in 24 de ore.
victor
februarie 15, 2017 at 12:03
Ca sa nu mai existe un astfel de exemplu neplacut, recomand sa faci 2 bannere si sa le plasezi pe site, specificind: Nu mai folositi aceste 2 site-uri…
florinel marcel ovidiu
februarie 15, 2017 at 12:30
Cosmin, nu te supăra, esti un ipocrit.
Pana acum i-ai pupat in fund.
La prima neregula ai dat cu piatra.
Nu ca ar fi in regula nesimtirea lor…
Cosmin
februarie 15, 2017 at 13:22
Ehe, daca era prima abatere…dr cand incerci sa comunici cu ei 3 luni de zile si nu-ti raspund la niciun mesaj brusc asa…nu trimit premiul ce sa mai zic! Macar daca spuneau ca este o problema cu acel produs si castigatorul isi poate alege ceva in schimb. Liniste totala, am despagubit eu sau rasplatit mai bine zis castigatorul. Clar a fost cu intentie.
Stef
februarie 16, 2017 at 15:30
Si eu aștept un colet cu 2 obiective foto. din 23 Decembrie 2016. (7 sapatamani si 6 zile)
Ne-ar ajuta un ghid de recuperare bani prin PayPal.
Eu am făcut deja plângere.
Aștept decizia celor de la PayPal.
Marius
februarie 16, 2017 at 19:14
@Stef – de unde ai cumpărat, nu ai spus. De pe Aliexpress sigur nu, ei nu accepta PayPal.
@Cosmin – nu trebuie sa te superi, sunt firme mult mai mari (cola, cipsuri, cafea) care promit tot felul de premii in bani si excursii exotice care nu se materializează niciodată. Aici e slaba legislatia. Ce poti face in cazul tau sa nu accepti nici un concurs de acest gen atat timp ce premiul nu este la tine dar mare atentie: un magazin de tepari poate da un premiu sa-si faca reclama si ultetior sa isi insele clientii. Tu vei fi prins la mijloc.
@Sergiu Carare si Irinel Popescu si Aliexpress are probleme destule: colete care nu ajung niciodata (colet trimis cu alta firma de transport decat am ales, returnat la expeditor dupa o luna si dupa doua luni jumate inca expeditoarea facea pe proasta ca nu imi restituie banii, ca daca primesc totusi produsul?), sau telefon primit cu bateria defecta, cu garantia nevalabila (desi am platit pentru garantie 10 dolari in plus si vanzatorul imi spune ca ma despagubeste cu 2.2 dolari) toate le-am rezolvat cu disputa-escaladare-returnare bani total sau partial. Am avut insa si multe, multe colete fara nici o problema.
Iwaa
februarie 16, 2017 at 21:08
O întrebare va rog pentru cei care au comandat de la gearbest și au primit coletul din EU.(depozitul de unde a plecat produsul este in Ungaria în cazul meu): În cât timp v-a ajuns coletul? Eu am un colet care a intrat în hungary registered mail pe data de 24.01.2017, pe 29 a plecat spre RO. trakingul este RR349671035HU. Pe saitul postei din Ungaria apare:
2017.01.24
16:15
Item information :
Küldemény előkészítése a feladó által / Item data received.
2017.01.29
01:09 Nemzetközi Posta Kicserélő Központ
Item information :
Küldemény postai átvétele / Item accepted
2017.01.29
02:24
Item information :
Célországba elküldve / Item sent abroad
In Romania nu a ajuns coletul. Aceleași informații le găsesc su pe track17.
Deci în cat timp v-a ajuns un colet trimis de ei din Europa? Și de unde l-ați primit? Tot din Ungaria?
Marius
februarie 16, 2017 at 22:08
@Iwaa cred ca cele mai bune informatii le vei primi de la gearbest. Esti sigur ca depozitul este in Ungaria? Eu am avut colet din China cu numar de inregistrare de la posta olandeza. Ei au preluat coletul de la expeditor a trecut prin Olanda si in final a ajuns in Romania peste o luna. Si eu m-am amagit la inceput ca daca are nr de inregistrare de Olanda, poate depozitul e in Olanda.
Iwaa
februarie 16, 2017 at 22:27
Am comandat din depozitele din Europa nu din China. In Ungaria au un depozit că de acolo a plecat coletul…După cum de vede și după traking..La final este HU. Posta lor are adresa https://www.posta.hu/tracking și apare acolo coletul.
Deci cine a mai comandat de pe gearbest dint-un depozit din EU?
Deocamdată nu am treabă cu gearbest..Vreau doar să știu în cat timp v-au venit coletele de la ei luate din europa..multam
Sorin
februarie 16, 2017 at 22:47
N-am comandat (încă) nimic de pe TomTop,
şi cu atît mai puţin o să o fac de acum înainte.
Motivul ?!
E simplu: am încredere în Android.ro !
Mai simplu de atît nu se poate.
🙂
Stef
februarie 17, 2017 at 11:48
Revin cu o completare ..Da obiectivele care nu au ajuns in 7 Saptamani si 7 zile sunt cumparate de la TomTop.
Prima achizitie de la TomTop si teapa.
Trebuia sa ma informez mai mult.
Mulțumesc Cosmin pentru atenționare. Cu siguranță va fi de ajutor celor care se informează putin. Nu ca mine.
Florian
iunie 25, 2017 at 15:23
Am facut comenzi dupa multe cercetari pe net de la GearBest incepand din Martie 2016 si am ajuns la un total de 40 comenzi. Am inceput cu o tableta in valoare de 177 $ cu inima indoita . Am facut si asigurare in valoare de vreo 5$ sa fiu sigur. Tableta functioneaza si azi foarte bine. Am mai facut comenzi si de vreo 3 telefoane si ultima inca o tableta de vreo 150$. toate au ajuns cu bine. Am mai avut mici probleme dar sau rezolvat. Am facut si de pe TomTop dar ve valoare mica in jur de 7-8 $. Au ajuns cu bine nintel mai mult drumul cam cu o saptamana . Acum o saptamana am comandat o drona in valoare de 37 $. Statusul comenzii de atunci este ” On Hold ” Am incercat sa vorvesc cu ei . Mi-au raspuns “Reply By Customer Service Center:
Need any time, my friend” dupa alt mesaj “Reply By Customer Service Center:
Hi , will be dispatched no later than the next week .”
O sa vad ce fac sapatamana asta si o sa revin
Iwaa
iunie 25, 2017 at 16:06
Comand și eu de pe gearbest și sunt ok. Am comandat la un moment dat o tableta 2 in 1 de 169$ dar a venit defecta din fabrica. Nu îi mergea jumătate de toutch. După câteva conversații cu cei de la gearbest a rămas să le trimit tableta înapoi. Când sa o pun la posta am desfacut-o și am observat că panglica de la toutch screen nu era bine băgată în mufa ei. Am băgat mufa și tableta funcționa perfect. După cava ore de funcționare tableta a crăpat de tot. Nu mai pornea nu mai arată că incarca.era moarta. Am trimis-o înapoi și cei de la gearbest mi-au returnat banii in cont. Am platit 50 lei transportul până în China. Concluzia:sunt de încredere.
Florian
iunie 26, 2017 at 18:33
Raspuns de la Tomtop
“Hi Friend,
Sorry for the inconvenience.
Your order item is out of stock and will need 2-5 days to prepare well, may you pls wait for it?
Regards!
Sarah”
Concluzie : Vand produsele fara sa aiba pe stoc dar banii ti ii iau. Eu virez banii prin PayPal ceea ce sfatuiesc si pe altii.
O sa revin cum mai primesc raspuns.
Am comandat de la ei deoarece a avut un pret mai bun cu vreo 15 $ decat GearBest
Florian
iulie 11, 2017 at 07:54
Pana la urma dupa 20 zile am cerut banii inapoi daca nu deschid disputa la paypal. La 2 zile mi iau inapoiat .
Adrian
iunie 7, 2019 at 15:04
Am patit-o si eu cu tomtop, am cumparat doua aplice de tavan smart,58$, care au ajuns deteriorate si am convenit cu ei sa le trimit inapoi.
Le-am trimis inapoi, apare status expeditie, livrat in data de 30.05.2019 si de atunci, tomtop tot ma amana cu vorba, ca o sa verifice daca a ajuns, ca ei nu au primit coletul.
Am deschis disputa paypal si trebuie sa mai adaug detalii si documente, dar se pare ca de cateva zile, site-ul paypal are eroare, nu-mi primeste nimic, da eroare.
Pana pe 12.06.2019 trebuie sa adaug dovada trimiterii coletului, dar daca site-ul paypal da eroare, am pus-o.
Le-am trimis mail separat de disputa in care precizez problema, dar nu mai am primit raspuns de la paypal.
Oare, cel care se ocupa de cazul meu, este pro tomtop?
Asa ca mare atentie cu tomtop.
you can try this out
mai 8, 2020 at 20:43
I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.