Tutoriale telefon
Ce sa faci daca telefonul nu mai porneste si nu se mai deschide
Telefonul nu se mai deschide? De regula, telefoanele mobile sunt destul de rezistente si sunt putine cazuri cand se strica complet, adica pur si simplu refuza sa se mai deschida.
Este destul de improbabil ca un smartphone sa “crape” din senin, fara sa-i faci nimic, fara sa fi fost scufundat in apa sau scapat din mana. Dar se poate intampla si am patit-o recent, chiar cu un telefon nou.
Telefonul s-a inchis din senin in timp ce urmaream un clip pe YouTube. Nu se incalzise, nu era la incarcat, totul era in parametri normali, inclusiv acumulatorul avea peste 50% capacitate.
S-a inchis din senin si efectiv nu a mai vrut sa se deschida. Si mai ciudat, cand il conectam la charger, se auzea zgomotul specific, cel ce ma anunta ce a inceput sa se incarce. Dar, ecranul era negru, nu reactiona nici macar daca tineam apasat butonul power!
Majoritatea telefoanelor recente, nu au bateria detasabila. Asta ar fi fost primul instinct, sa scot acumulatorul si sa-l repornesc. Insa, in cazul lui OnePlus 7 PRO, asa ceva este practic imposibil.
Mai mult ca sigur, a fost un bug al sistemului de operare si spun asta deoarece am instalat o versiune beta de Android 10. Nefiind versiunea finala, era normal sa apara si astfel de probleme si oricum, majoritatea problemelor se datoreaza unui bug la nivelul sistemului de operare!
Toate bune si frumoase, dar ce faci daca se opreste si refuza sa mai porneasca?
Mai ales daca telefonul este nou si de buna calitate, nu are rost sa disperi sau sa te gandesti sa dai fuga la un service GSM. Ok, telefonul avea ecranul negru si nu raspundea cand apasam pe butonul power, indiferent cate secunde tineam apasat.
Apropo, daca bateria nu este detasabila si telefonul se blocheaza, il poti restarta intr-un mod simplu. Metoda este valabila in momentul in care se blocheaza si nu mai raspunde la comenzi, dar pe display este afisata o imagine.
Este suficient sa incerci o repornire fortata, asta inseamna ca trebuie sa tii apasat cam 15 secunde pe butonul power. Este o metoda ce se aplica tuturor modelelor de telefoane!
Dar ce faci cand ecranul este negru complet, nu se intampla nimic daca il conectezi la PC sau daca nu reactioneaza cand tii apasat butonul power?
Exista o solutie destul de simpla, una ca da roade in aproape toate cazurile. Trebuie numai sa apesi lung si in acelasi timp pe butoanele power si volum sus, sau power si volum jos!
Vei tine apasat pana cand telefonul va reporni, este cea mai simpla rezolvare. Daca nici macar asa nu reusesti sa-l readuci la viata, inseamna ca problemele sunt mult mai grave si trebuie sa apelezi la garantie.
Anonim
septembrie 21, 2020 at 19:01
Multumesccc foarte mulltttttttttttt
anonim
noiembrie 20, 2020 at 06:05
tot nu merge
Anonim
februarie 19, 2021 at 19:37
am tinut si eu cam maxim 2 3 min pe butonul de deschidere si butonul de volum sus si nu a mers dar dupa am facut la fel doar ca cu butonul de jos la volum si a mers .. incearca toate variantele , sper sa mearga
Marius
august 7, 2023 at 02:23
Salut, am un huawei p20 little,nu mai poate fi repornit deloc,s a stins din senin, apare sigla huawei albă și arată că încarcă, atât, vreau să-l repar, am mii de poze și date în el, mersi frumos pentru răspuns și pentru ajutor, Marius
Laura Cristina Petcu
februarie 28, 2024 at 11:55
Mulțumesc din suflet.Chiar astăzi mi sa întâmplat că am pus telefonul meu Samsung s20+ să nu se mai deschidă după ce l-am pus la încărcat și am urmărit sfaturile tale de a apasa pe volum și power și a funcționat
Cosmin Mosleag
februarie 28, 2024 at 12:20
Cu drag!
Adelina
noiembrie 20, 2021 at 12:14
Al meu se stinge și se aprinde și vibrează întruna
Anonim
decembrie 2, 2020 at 15:57
mergeeee!
Cosmin
decembrie 2, 2020 at 16:05
Ma bucur ca ai rezolvat. Se intampla des ca din diverse motive telefonul sa nu se mai deschida.
Adelina
noiembrie 20, 2021 at 12:26
Va rog un ajutor
Gabriela
aprilie 16, 2021 at 19:05
A mers!!! Mulțumesc
Anonim
decembrie 2, 2020 at 20:29
Da! a functionat!!!!!:))
Anonim
februarie 14, 2022 at 15:47
Eu am un a40 care are aproape un an de când nu se mai deschide, dar straniu este ca suna alarmă la ora 7 în fiecare dimineata si de asemenea vibrează când incerc să îl deschid
Nu merge aceasta soluție
Anonim
decembrie 16, 2020 at 19:00
buna seara am citit si am si invatat ceva am avut o problema cu telefonul sa inchis brusc eram panicat nu stiam ce sa fac si am citit pe acest sait cum ar fi procedura am un samnsung a21s am facut exact cum srie pe sait va multumesc telefonul sia revenit sunt bucuros
Anonim
ianuarie 11, 2021 at 08:33
Si eu am pățit la fel cu un samsung a21s dar nicio metodă nu a funcționat. Este posibil să fie din cauza ca nu aveam toate actualizările?
Anonim
decembrie 19, 2020 at 12:54
Multumesc! A mers! Sarbatori fericite!
Anonim
ianuarie 7, 2021 at 17:33
Multumesc. A functionat!
aäexandra
ianuarie 16, 2021 at 21:08
ciao , nu imi mai merge , am incercat ce ati spus, dar nimic, nu se deschide , nu se vede nimic, doar cand este la incarcat , se vede semnul acela de fulger di un cerc alb in jur, dar doara atat.
o solutie pleasseee
Anonim
ianuarie 19, 2021 at 12:27
Am reusit ! Multumesc!
AndreeaBubu
ianuarie 20, 2021 at 11:25
Multumesc foarte mult!!!Eram foarte panicata,dar cu solutia ta acum pot sa ma bucur in sfarsit ca imi merge telefonul. Multumesc extrem,mega,super,ultra mult!!!
Cosmin
ianuarie 20, 2021 at 19:42
Cu placere 🙂
Gabriela
ianuarie 22, 2022 at 18:30
Bună seara! Am un Nokia Lumia 530 și nu se mai deschide. Știu că telefonul e “antic” dar vreau sa recuperez agenda și pozele. Am incercat toate variantele de deschidere și nu reacționează.
Tatiana
martie 18, 2022 at 17:54
Nu pot deschide un Mottorola G60 cumpărat nou Altex după ce l-am configurat și l-am încărcat.Ma puteți ajuta va rog frumos!Am încercat cu ambele butoane Power și volum
Dumi
aprilie 9, 2021 at 23:15
A mers cu prin tinerea Power si Volum sus.
Mersi, mersi
Dragos
ianuarie 21, 2021 at 18:31
Tin pe power si pe Volum jos si nimic ! Doar se aude o vibraţie si ecranul tot negru este
Maria
august 7, 2021 at 16:17
Și la mine. Ai rezolvat ceva?
Cosmin
ianuarie 21, 2021 at 18:57
Incearca power si volum sus.
Alexandra
ianuarie 25, 2021 at 11:49
Am un samsung galaxy A10. Deschisesem o aplicatie si deodata mi se blocase complet telefonul, il inchisesem fortat si nu se mai deschidea. Acest articol m-a ajutat. Multumesc!
George
februarie 9, 2021 at 18:33
Mulțumim intrasem în panica🙏🙏merge exact cum ai spus.
TheAnimeGuy
februarie 19, 2021 at 15:18
man…am ramas socat…nici googlesupport.com nu mi-a zis ceva asa de clar, si nici nu a mers.bravo tie.mersiiiiiii
Anonim
februarie 19, 2021 at 19:38
a mers ultima varianta multumesccc mult , am inceput sa plang
Anonim
februarie 21, 2021 at 00:02
La mine a mers, butonul pornire și volum in jos pe un Note 8
Anonim
martie 10, 2021 at 21:10
Multumesc frumos, a mers pe un nokia 6.1.
Stan simona
ianuarie 12, 2022 at 20:22
Am un telefon Samsung Galaxi A 10 mi sa închis brusc și nu se mai deschide deloc ce trebuie sa fac?
Claudia
martie 12, 2021 at 09:26
Mulțumesc enorm! Chiar a mers!!!
aa
martie 17, 2021 at 17:46
mergee multumesc mult
Anonim
martie 19, 2021 at 04:36
Multumesc! A pornit.
aaanonim
martie 25, 2021 at 18:53
A MERS! MULTUMESC MULT MULT MULT DE TOT! MA PANICASEM!
Cristian B
martie 27, 2021 at 20:41
Funcționează !
Mulțumesc!
elenapoleac6@gmail.com
aprilie 5, 2021 at 10:26
Am un samsung A40 mi sa inchis din senin cat era la viata bateria se bloca la reincarcare am dat sa il deschid si nimic si nici nu imi arata ca incarca ce ar trebui sa urmez sai schimb softul sau este alta solutie imi puteti da un raspuns va multumesc
Vasilica
septembrie 2, 2021 at 00:35
Aceleași probleme și din păcate nu merge niciuna din metode
Anonim
aprilie 21, 2021 at 13:51
Multumim pentru informatii! Am reusit si eu cu power si volum jos.
Anonim
aprilie 21, 2021 at 20:41
Mulțumesc ! Am tinut aprins pe butonul de pornire și volum în jos și a mers!
Tania
mai 4, 2021 at 15:13
Buna, al meu nu isi revine. Am facut cum scrie mai sus. Am note 20 ultra
Razvan
mai 28, 2021 at 22:02
Tot cu Note 20 ultra, Ma chinui de 3 zile sa îl fac și nu merge. L am
Ținut o zi și o noapte la
Încărcat și degeaba. Nu se vede nimic pe
Display. El
Este aprins dar nu văd nimic.
Florentin
august 31, 2023 at 17:20
Salut. Am un Samsung A54 care s-a oprit dintr-o dată şi nu a mai vrut să pornească. Când apăs butoanele Power şi Volume- dă să pornească şi rămâne blocat, se vede doar sigla Samsung şi atât.
Anonim
mai 5, 2021 at 00:39
Si eu am Note 20 Ultra si am încercat toate variantele dar nu se pornește!
Anonim
mai 5, 2021 at 11:03
Salut
Eu am cumpărat recent un G20 smart watch agptek..am reușit sa îl pornesc când l am desfăcut din cutie avea 35 % incarcare l am pus la încărcat și mi am instalat o aplicație din cartea lui de instalare după care nu am mai reușit sa l deschid în schimb are ceva senzori pe spatele ceasului cu leduri care s au pornit și merg intermitent .dar ceasul nu mai reușesc sa îl deschid..știe cineva ce se poate face în cazul asta?
Anonim
mai 6, 2021 at 09:05
Am un galaxi c7 am tinut am facut aceasi metoda si mia aparut un androi verde si dupa sa inchis
Anonim
mai 19, 2021 at 23:44
Al meu imi cerea mereu desenul, in bucla, indiferent daca voiam sa-l inchid sau repornesc. A mers cu power si volum jos, lung. Multumesc!!!
Dana
mai 31, 2021 at 08:23
Multumesc.A functionat .Telefonul se inchisese din senin.Dupa o instalare de sistem efectuata cu o zi ,doua mai devreme.Descarcat vad ca nu era dar nu puteam face nimic cu el.Am crezut ca e descarcat dar orice incercare de a-l alimenta a fost un esec.Am avut o duminica de groaza.Azi am gasit acest mesaj ,am aplicat sfatul dat si telefonul s-a deschis.Sa fie de vina aceste actualizari ?Oricum nu o sa-l mai actualizez multa vreme de acum incolo.O zi buna.
Ana
iunie 1, 2021 at 12:36
Buna ,eu am un samsung note 20 ultra si de aseara nu mai vrea sa se aprinda,cand il pun la incarcat imi vibteaza ca si cum ar primi cutent cand tin apasat pe power si volum jos doar imi vibreaza o data la 7 secunde dar tot nu se aprinde.Va rog ajutatima
Popa daniel
septembrie 16, 2021 at 13:57
Ai rezolvat problema cu el?
Marius
decembrie 4, 2021 at 20:03
Bună seara!. Ați rezolvat problema cu telefonul? Aceeași problema o am si eu.
Steluta
iunie 7, 2021 at 00:08
La un Samsung Age7 se porneste, îi dau deblocare prin desen și apare lacătul. Se tot învârte de o jumătate de oră după care se stinge brusc. Cum pot rezolva sa functioneze? Mulțumesc.
Ștefan Clara
iunie 10, 2021 at 10:05
BUNĂ. AM UN SAMSUNG A70,CARE S A ÎNCHIS PUR SI SIMPLU DE TOT.CE POT FACE IN ACEST CAZ?MULȚUMESC ANTICIPAT.
Dan
iunie 21, 2021 at 20:40
Mulțumesc !
Petronela
iunie 30, 2021 at 13:33
Mulţumesc mult! Chiar a funcţionat!
florin villy
iulie 5, 2021 at 00:43
salutare am un Samsung A40, mi sa inchis brusc dati-mi o varianta ca nu se mai deschide displayul sub nici o forma. Am incercat sus jos dar nu se poate, doar o mica vibratie la 30 de secunde si atit. E drept ca in prima si a doua zi l-am lasat la soare, sa nu aibe apa ce am crezut ca a luat.dupa 3 zile am avut impresia ca se deschide , a inceput sa se incarce ,si chiar parea ca sar deschide doar ca de sigla cu SAMSUNG A40 Security nu a trecut mai departe dar acum nici aceia nu mai reactioneaza. Am si o alarma care suna in fiecare seara. zanfirflorin@yahoo.com sau 0727120600 un service care ma poate ajuta va rog din suflet.
Anonim
iulie 5, 2021 at 09:20
Îți mulțumesc mult mult de tot! Am Samsung A12 și e nou nouță și chiar m-am speriat când am văzut că nu se mai aprinde.
Am ținut apăsat pe butonul de pornire și pe volum jos.
Mulțumesc încă o dată!
Anonim
iulie 9, 2021 at 10:53
Oau, sunt socat ca pana la urma a pornit dupa mai multe incercari…. Multumesc muuult! Sony Xperia. Tocmai implinea 2 ani.
Mihaela
iulie 9, 2021 at 18:37
Buna ziua eu am un J5 el.este aprins Da nu văd nimic pe ecran este negru ce pot face
Anonim
iulie 19, 2021 at 12:31
BUNUL DUMNEZEU SA VA BINECUVINTEZE CA AM FOST CUMPLIT DE PANICATA SI PARALIZATA TOTAL ,MULTUMESC DIN SUFLET ,AM MAI INVATAT CEVA
aliona
iulie 31, 2021 at 12:01
buna eu am un telefon samsung galaxy 4 mini si ma uitam la un film si sa inchis si incerc sal aprind dar nu functioneaza nici la incarcat nu reactioneaza va rog datimi o solutie
Elena
august 1, 2021 at 13:38
Suupppeerr,a mers!!!Recunoștință pe viata din partea fiicei mele.Inchipuiti-va panica unei puștoaice de 15 ani când,brusc,nu mai poate folosi telefonul,relativ nou,deci șanse 0 sa primească altul.
Anonim
august 2, 2021 at 16:06
a mers, multumesc mult!
Anonim
august 2, 2021 at 18:13
Bună și eu am incercat dar nu merge doar bâzâie
Anonim
august 2, 2021 at 18:41
Bună și eu am incercat dar nu merge doar bâzâie
Corina
august 2, 2021 at 19:29
Nokia 7.1 a funcționat, am apăsat power și volum jos! Mulțumesc frumos!
Ktalyn
august 11, 2021 at 13:28
Salut…Mersi…la mine a mers…A5 2016
anonim
august 19, 2021 at 17:08
Bună si la NOKIA 4.2 a functionat.
Multumesc!
anoint
august 25, 2021 at 06:35
Multumesc. A mers la LG Velvet. Am tras o sperietura zdravana deoarece telefonul este nou.
Anonim
septembrie 1, 2021 at 19:34
BUNA , A MERS , MULTUMESC!
Popa daniel
septembrie 16, 2021 at 13:56
Am un samsung 20 ultra si nu mai porneste ma poate ajuta cineva ce ar trebui sa fac? Am tinut butonul de pornire si volum plus minus si nici o reactie.
Anonim
septembrie 23, 2021 at 15:59
Si la mine a mers! Multumesc!
Loredana
septembrie 24, 2021 at 12:53
Super tare a funcționat mulțumesc mult
Anonim
octombrie 3, 2021 at 00:06
Multumesc mult. Functioneaza! 👍👍👍
Mihaela
octombrie 12, 2021 at 18:52
Mulțumesc mult pentru informație.
Telefonul surori mele se închisese brusc și prima data nu a mers metoda dar am mai stat puțin și a mers.
nelu
noiembrie 6, 2021 at 18:33
Nokia 2.4 a functionat.Sa fii iubit.
Mihaela mar
noiembrie 9, 2021 at 14:36
Samsung a 21 s…..
Mort.
6 luni vechime….
Imposibil de reaprins.
Marius
decembrie 4, 2021 at 20:04
Cum s-a rezolvat problema? Ce a fost de schimbat?
robert
noiembrie 18, 2021 at 17:08
La mine nu merge in nici un fel .
robert
noiembrie 18, 2021 at 17:14
e negru complet si nu se deschide , am un allviewp6 energy lite si are 3ani si de ceva vreme nu se mai deschide , am incercat in toate modurile dar degeaba si ma intreb de ce se fabrica telefoanele sa tina numai doi ani , cred ei ca oamenii sunt atat de bogatii sa le cumpere mereu telefoane?
Vasilică
decembrie 19, 2021 at 18:15
Salut am cumpărat un tel. Ihunt S21ultra4G a mers 2 zile și sa oprit brusc. Am ancercat resetarea dar rămâne sigla pe ecran și numai face nimic vă rog ajutați-mă…
Cosmin
decembrie 19, 2021 at 18:49
Hard reset dim butoane. Vezi ca sunt turoriale pe internet, am si eu pe canalul de YT.
Anonim
ianuarie 7, 2022 at 09:23
mersi mult chear ma ajutat
Anonim
ianuarie 7, 2022 at 09:31
nu nu se porneste doar vibreaza simi arata ca se incacrca
Anonim
februarie 8, 2022 at 19:12
Multumesc pentru ajutor!
Oneplus 7T blocat in ecranul de start, nu raspundea la vreo coanda, nu lua restart si nu aveam ce sa ii fac efectiv.
Apasat butonul de start si volum up 20 de secunde si a mers.
Daniela
februarie 21, 2022 at 09:40
Multumesc frumos pentru sfat. A functionat si in cazul meu!